Ще в липні 2018 року було прийнято новий закон про кредитування, який повинен був відродити популярність цієї системи фінансових відносин в Україні. Але деякі витримки із закону викликають питання про те, кого захищає держава, – кредитора або позичальника. Відповідь проста – всіх. Зміни насамперед торкнуться таких аспектів:
- необхідності надання пакету документів у паперовому вигляді;
- зміни процентних ставок без узгодження з позичальником;
- перехід права власності заставного майна;
- зміна відповідальності поручителя;
- необхідності виплачувати кредит на майно, що дісталося у спадок.
Правки до закону дозволять банкам простіше отримувати у власність заставне майно. Також посилиться перевірка позичальників перед видачею кредиту. Це дозволить уникнути проблем у майбутньому. Але якщо у вас гарна кредитна історія, не хвилюйтеся. Очікувано процентні ставки не знизяться. Тому до стандартів європейського кредитування ще далеко.
Отримати кредит стало простіше
Процедура видачі кредитів та розрахунково-касового обслуговування спрощується. Згідно закону можливим стало використання електронних документів. Плюс сучасних технологій у тому, що вони дозволяють обходитися без документації з мокрою печаткою і підписом, при цьому ступінь надійності не стає нижчою. Це правило вигідно і для позичальників, яким не потрібно платити нотаріусу і держреєстратору комісійні за отримання виписок та завірених копій.
Зміна відсотків
Новий закон дозволяє банкам змінювати відсоткову ставку без узгодження з клієнтом, в односторонньому порядку. Якщо позичальник не згодний, він може протягом місяця після одержання повідомлення повернути всю суму. У цей період буде діяти стара ставка. Але якщо у клієнта довгострокова позика, наприклад, іпотека, повернути відразу всю суму буде дуже важко. Тому при укладанні кредитного договору варто враховувати цей ризик.
Але панікувати не варто, адже кредитори також знаходяться в ринкових умовах і втрачати клієнтів їм не вигідно. Адже будь-який позичальник, який не зможе здійснювати щомісячний платіж по кредиту згідно з новими відсотками, може скористатися рефінансуванням в іншому банку. Також кредитор не має права підняти відсотки вище встановленого максимуму, прописаного в договорі.
Перехід права власності заставного майна
Змінився і порядок передачі майна, яке перебуває під заставою. Раніше позичальники вдавалися до хитрощів – накладали на нерухомість арешт, тому банк не міг оформити на неї право власності. Тепер так зробити не вийде. Також банк може висунути претензії на нове будівництво на земельній ділянці та будь-яке вдосконалення заставного майна.
Але є внесення в законодавство, яке захищає і позичальника. Раніше банки могли затягувати процес вступу позичальника в права власності на нерухомість після виплати кредиту. Тепер майно вам передадуть швидко. Банк зобов’язаний протягом 14 днів після повного погашення кредиту зняти обтяження.
Право успадкування та порука
У жителів України були побоювання з приводу нового закону, особливо, про те, що доведеться виплачувати заборгованість по кредиту на майно, яке дісталося у спадок. Ходило багато чуток, що спадкоємця зобов’яжуть виплачувати кредит. Але в новому законі такої умови немає. Спадкоємець може відмовитися від успадкованого майна, тоді банк отримує його в сплату боргу і відсотків. Або ж можна заявити про права і оплатити кредит в повному обсязі разом з відсотками.
Також внесли зміни стосовно відповідальності поручителів. Якщо кредитор підвищує процентну ставку, він зобов’язаний повідомити поручителя протягом 15 днів про це. Але оскаржити цей факт неможливо. Поручителя при підписанні договору повідомляють про те, що і на нього діють ті ж самі правила, що і на кредитора.
А як в Європі?
Жителі України скаржаться, що банки виставляють великі відсотки, тоді як у європейських країнах умови кредитування орієнтовані на позичальника. Це факт – умови в нашій країні не розраховані на довгостроковий кредит. І справа не тільки в банках. Початковий відсоток виставляє НБУ, зараз він 17%, а банк потім ще підвищує його, щоб залишитися у вигоді.
Разом з тим зростає і кількість проблемних кредитів, яких за різними даними у портфелях банків більше половини. І велика частина з них – це кредитування юридичних осіб. Все через те, що багато банків з 2014 позбулися ліцензії. З такою тенденцією варто переймати європейський досвід, адже там створені всі умови, щоб людині було комфортно виплачувати кредити, а переплата не була стовідсотковою.
Вигідні умови з низькими відсотками
Простежити відмінності європейського кредитування від українського просто на прикладі іпотеки. Середня ставка в країнах Європи становить 4,5% річних. Тому кредит на 25 років здається здійсненним завданням за умови, що людина живе у власній квартирі або будинку і не переплачує 20-22% в рік. У деяких країнах, наприклад, у Данії, банки можуть призначати негативну ставку. Це означає, що позичальникові ще доплачуватимуть за те, щоб він взяв житло в кредит в певному кварталі.
Середні ставки за споживчим кредитом теж низькі:
- Франція та Німеччина — 4,7%;
- Іспанія — 9,7%;
- Австрія – 4%.
Для дрібних покупок жителі Європи можуть взяти мікропозику. В цьому випадку нараховується щоденний відсоток. В середньому він становить 0,8-3%. Відсотки на такий вид позик в Україні також потрапляють в цей діапазон. Тому, якщо вам потрібна невелика сума, яку ви зможете повернути за кілька тижнів – скористайтеся послугами МФО. Наприклад, Нові Кредити видають позики до 10 000 грн.
Жителі України повинні розуміти, що позитивна динаміка кредитування буде залежати безпосередньо від економічної ситуації у країні. Тому що мінімальний відсоток нараховує НБУ. Наша банківська система намагається переймати досвід європейських колег там, де це можливо.