Чи варто викидати паперову трудову книжку?

Трудова книжка — це незамінний документ для людини, яка працює. Адже туди вносять дані про весь її трудовий стаж, і після досягнення фізичною особою встановленого державою пенсійного віку на основі цієї інформації нараховується пенсія. Та 10. 03. 2021 р. був введений закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», відповідно до якого відбуватиметься поступова відмова від паперових трудових книжок та запроваджуватиметься перехід до електронних.

Як вести облік трудового стажу?

Після публікації закону чимало українців стурбовані питанням: чи не втратили актуальності паперові трудові книжки? По-перше, викидати традиційні паперові книжки не варто. По-друге, Закон встановлює п’ятирічний перехідний період для заміни їх на електронний формат. Таким чином, до 2026 року можна вести й традиційну (паперову), й електронну трудову книжку. Працівник та роботодавець будуть вносити дані про трудову діяльність до Держреєстру за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України. Потрібно буде надавати проскановані чи зацифровані копії документів. Обов’язковою умовою подачі інформації буде наявність кваліфікованого електронного підпису.
Роботодавець, виконавши обов’язкову подачу інформації в електронному вигляді, повинен видати трудову книжку працівнику під підпис (як цінний документ). Паперові книжки не потрібно знищувати, проте підприємствам уже не обов’язково їх зберігати. Якщо найманий працівник бажає, то може забрати трудову та тримати її вдома.

Чи потрібно кудись звертатися для заміни трудової?

Державний реєстр ще 5 років отримуватиме інформацію з трудових книжок паперового формату. Пенсійний фонд має завести до реєстру застрахованих фізичних осіб Держреєстру відсутню інформацію про трудовий стаж особи на підставі інформації, що її подають страхувальники. Якщо у фізичної особи достатньо трудового стажу, їй буде автоматично нарахована пенсія за віком (не потрібно звертатися у Пенсійний фонд). За бажанням, людина може продовжити трудову діяльність та вийти на пенсію пізніше.