Якщо ви збираєтеся за кордон, але у вас є кредит, виникає питання – чи пропустять вас на митниці. На практиці наявність заборгованості перед банком або МФО не впливає на виїзд з країни, а банк не може вам заборонити свободу переміщень. Але є так званий «чорний список», члени якого не можуть виїхати за кордон. Розберемося, в якому випадку вам можуть обмежити виїзд за межі країни, і що з цим робити.
Коли за кордон не пропустять?
Заборонити українцеві виїзд за кордон може лише суд в рамках кримінального чи цивільного правочинів. Якщо у митника буде на руках чинний висновок суду, заборона буде законною. В іншому випадку ви можете викликати правоохоронні органи, скласти скаргу і направити її до суду.
Що таке «чорний список»?
Ви можете потрапити в «чорний список», згідно з яким вам заборонять перетинати кордон. Схема потрапляння туди така:
- банк подає позов до суду на неплатника і виграє його;
- виграний позов направляється в службу, яка відкриває виконавче провадження за даним фактом;
- виконавча служба після розгляду знову звертається до суду з вимогою заборонити неплатнику виїзд за територію України до повного погашення заборгованості разом з відсотками та штрафами;
- банк направляє інформацію про платника в митну службу, громадянина заносять до бази.
Тепер у служби є законні підстави обмежити ваш виїзд за межі нашої держави.
Що робити, якщо виїзд заборонений?
Якщо у вас є проблеми з виплатою заборгованості або банк вже звернувся до суду можна перевірити, чи пропустять вас через кордон. Для цього можна запросити інформацію на сайті Державної Прикордонної Служби України. Через 5–10 днів ви отримаєте відповідь. Якщо у висновку написано, що вам заборонено залишати межі України, не варто відразу опускати руки. Важливо перевірити інформацію за місяць, щоб у ваш був час вирішити проблему. У цьому випадку вам потрібно:
- Погасити заборгованість. Так ви зможете швидко вирішити всі питання з банком і судом, то отримаєте офіційний висновок, який потім направите в прикордонну службу. Протягом місяця вас виключать з «чорного списку», що гарантує можливість перетинати кордон.
- Скористатись пролонгацією. Можна домовитись з банком про збільшення часу на виплату кредиту без нарахування відсотків. Але якщо ви не встигнете за вказаний термін погасити заборгованість, ви знову потрапите в прострочення.
- Скористатись реструктуризацією. Це перегляд умов договору. Банк може піти назустріч клієнту, який не ховався від співробітників і колекторів. В цьому випадку вам можуть змінити графік платежів, продовжити термін виплати.
- Подати апеляцію на заборону перетину кордону.
На відміну від судової ухвали, на процедуру виключення із чорного списку буде потрібно не менше 15 днів. Але навіть після цього в митницю сповістять не відразу. Потрібно ще почекати два тижні, щоб упевнитися, що виїзд за кордон дозволений.
Ці умови гарантують вам законність прийнятих рішень. Категорично не рекомендується перетинати кордон, не виконавши один з перерахованих вище пунктів, бо це може спричинити серйозні наслідки.
Як не потрапити до «чорного списку»?
Коли ви оформляєте кредит, завжди прораховуйте ризики та пам’ятайте, що оформлення договору – це не найскладніша частина. Важливо оцінювати свої шанси та не потрапити в прострочення. Як тільки відчуваєте, що не справляєтеся, відразу йдіть до банку. Так вдасться уникнути погіршення відносин з банком і ви не зіпсуєте собі кредитну історію. Це допоможе вам надалі не тільки вільно перетинати кордон України, але і брати кредит в будь-яких банках і МФО.
Якщо виїжджаєте за кордон на роботу
З трудовою еміграцією справи йдуть трохи простіше. Деякі закордонні роботодавці можуть прийняти вас на роботу з умовою виплати заборгованості та всіх штрафів. В цьому випадку у вас щомісяця із зарплати будуть відраховувати певну суму на сплату боргу. Цей варіант підходить лише тим, хто має намір укладати трудовий контракт не менше, ніж на рік. Так вийде і заробити, і покрити заборгованість.
Якщо заборгованість невелика, а виїхати за кордон потрібно терміново, скористайтеся послугами МФО. Ви можете взяти мікропозику та покрити нею заборгованість. Робіть це тільки в тому випадку, якщо найближчим часом у вас очікується грошові надходження і ви зможете погасити заборгованість.
Наприклад, сервіс «Нові Кредити» дає можливість всім громадянам України віком від 18 років отримати позику розміром від 3000 до 10 000 грн. Коли берете кредит, завжди ретельно плануйте свій бюджет, щоб у вас не виникало проблем з простроченням і виїздом за кордон!