Депозитний рік або в чи є ризик депозитів в 2019 році

Чи варто робити депозитні вкладення – одна з перших тем, з якими стикається на початку року кожен, хто хоче мудро розпорядитися фінансами. Питання хвилююче і актуальне, адже від цього багато в чому залежить чи вдасться зберегти гроші або вони будуть знецінені черговою хвилею інфляції.

У 2019 ставки за депозитами в гривні виросли і становлять 16,4%, якщо аналізувати середньо статистичні дані по найбільшим банкам країни. У минулому році ці показники при аналізі статистики тих же банків склали 13,5%. Чим спровоковано зростання і які його наслідки – розглянемо в цій статті.

За винятком держмонополій – бізнес не кредитують

Здебільшого видаються споживчі кредити. Банки більше заробляють за рахунок депозитів, ніж фінансування з боку НБУ, так як 2019 – рік виборів та основний акцент не на економіці, а на політиці. Дохід від депозитних сертифікатів – 16-18%. На цьому ж рівні облікова ставка НБУ. Банки інвестують депозити вкладників в депозитні облігації НБУ за рахунок чого і йде заробіток. Ставка для населення по депозитах буде залежати від облікової ставки – чим вище, тим більше дохід і відсоток.

Депозити не єдине джерело доходу, за рахунок якого НБУ виходить із скрутного становища. Є ще продаж цінних паперів – облігації внутрішньої державної позики. Гривневі облігації приносять дохід в діапазоні 18-20%, в доларах – 6,7-7,5%, а в євро – 4,6% на рік. Часто саме в такі облігації інвестуються депозити вкладників в іноземній валюті.

Відсотки за облігаціями виплачуються за рахунок податків

За прогнозами в 2019 році ставки по облігаціях не здадуть позиції, так як саме за їх рахунок здебільшого будуть покриватися фінансові витрати. Відсутність достатнього кредитування веде до росту цін. Бізнесу потрібно якось триматися на плаву і тому вартість товарів і послуг доводиться підвищувати. Це веде і до інфляції.

У 2018 році інфляція склала 10%. За прогнозами на 2019 рік обіцяли рівень інфляції в районі 7%, але по факту очікується 15%. При такому розкладі депозити можуть значно перекрити втрати. Якщо оцінити ситуацію по суті, то робити депозитні вкладення в цьому році – досить хороший варіант, так як відсоток досить високий і він не дозволить гривні знеціниться. Якщо зберігати гроші вдома – вони до кінця року значно втратять в ціні. Тому якщо немає бажання займатися депозитами, краще вкласти фінанси в покриття нагальних потреб.

Якщо дивитися на валютні ризики, які завжди мають місце бути, то важливо орієнтуватися на курс долара. Якщо він в не перевищить 31 гривню, то гривневі депозити принесуть більше доходу, а якщо перевищить, то більше вигоди отримають ті, хто зберігає депозити в доларах.

У 2019 очікується закриття декількох маленьких малопопулярних банків, а великим банкам нічого не загрожує. Робіть мудрі висновки і якщо таки вирішите зробити депозитне вкладення – оберіть надійний банк.

Нехай цей рік буде для вас успішним!