Електронна трудова книжка – крок до автоматизації пенсійних нарахувань

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», він набуде чинності 10.06.2021 року. Законом впроваджується можливість ведення трудового обліку та заповнення трудової книжки в електронному вигляді. Перехідний період становить п’ять років. За цей час вся інформація до 2004 року з паперового формату трудових книжок повинна бути внесена до Реєстру застрахованих осіб. Тимчасово, на цей період дозволено використання трудових книжок, як в електронному форматі, так і паперовому.

Накопичення інформації, її обробка та використання, автоматичне нарахування пенсії чи оформлення додаткових довідок та документів – одні з головних переваг електронного варіанту трудової книжки.

Доступний, легкий у використанні сервіс Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.ua, надає можливість дистанційно подавати інформацію, що підтверджує офіційну трудову діяльність громадян. Запровадження такого ресурсу є гарним кроком для подальшої реалізації автоматичного нарахування суми та призначення пенсії лише за фактом настання пенсійного стажу без збору додаткових довідок.

Використання електронного варіанту трудової спрощує документообіг, надає вільний доступ до інформації про трудовий стаж, скорочує затрати роботодавців на ведення паперового документообігу та значно полегшує для держави збір інформації для аналізу трудових ресурсів нашої держави.

Скористатися послугами онлайн сервісу можуть як роботодавці та самозайняті особи, так і наймані працівники. Щоб дізнатися чи перевірити інформацію про власний трудовий чи страховий стаж, потрібно лише перейти на портал е-послуг ПФУ та зайти в особистий кабінет. Реєстрація проводиться з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Щоб отримати цей підпис, необхідно звернутися в акредитовані центри, які створені при податкових органах або недержавні центри сертифікації ключів.

Якщо виникли якісь питання чи не вдалося зареєструватися, то завжди є можливість звернутися до найближчого сервісного центру, зателефонувати на гарячу лінію, скористатися мобільним додатком «ПФУ» чи подати офіційне звернення на вебпорталі.

Для переходу на електронну форму ведення трудової діяльності застрахована особа повинна внести всю інформацію з паперової трудової книжки на вебпортал ПФУ, згідно з встановленими на порталі вимогами. Всі документи повинні бути обов’язково підтверджені кваліфікованим електронним підписом. Для цього потрібно скористатися функцією ресурсу “Надання скан-копій”. Особливу увагу потрібно звернути на дотримання всіх вимог до завантаження копій.

Введення в дію даного закону сприяє скороченню паперового документообігу, зменшенню затрат часу на збір всіх потрібних довідок для нарахування та присвоєння пенсії та надає можливість вільного доступу до необхідної інформації.