Оформлення миттєвих кредитів дає змогу швидко отримати невелику суму коштів на короткий період під відсоток, встановлений фінансовою організацією. Процедура оформлення позики проста, а завдяки мережі інтернет тепер відбувається в онлайн форматі. Проте позичальники ризикують наштовхнутися на підводні камені мікрокредитування, якщо не знайомі з українським законодавством.
На яких умовах МФО видають кредити?
Кожна мікрофінансова організація самостійно встановлює умови видачі позики, мінімальний вік фізичної особи, відсоткову ставку тощо, проте можна скласти загальні умови видачі мікрокредитів, притаманні для всіх компаній:
- ♦ Мінімальна сума: 500 грн.
- ♦ Максимальна сума: 10 000 – 20 000 грн.
- ♦ Строк кредитування: 5 – 30 днів.
- ♦ Відсоткова ставка: 0% – 1% в день.
- ♦ Вік позичальника: від 18 років.
- ♦ Документи: паспорт.
- ♦ Ідентифікація: номер мобільного телефону, банківська карта.
- ♦ Зайнятість: будь-яка.
- ♦ Кредитна історія: будь-яка.
Мінімальні вимоги та простота оформлення кредиту зробили МФО популярними й серед шахраїв, які й не думають повертати отримані кошти. Тому мікрофінансові компанії намагаються себе захистити, встановлюючи високі відсотки за користування кредитом та ще більші – за прострочення платежу. До недавнього часу позичальники, які не змогли розрахуватися з компанією вчасно, потрапляли у справжню фінансову кабалу (наприклад, за кілька років сума заборгованості могла перевищити тіло кредиту в декілька разів). Та з 2021 року на користувачів фінансових послуг очікують зміни.
Які зміни відбудуться у сфері мікрокредитування у 2021 році?
Закон України № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій» спрямований на унормування правових відносин між позичальником та кредитором, та захищає кожну зі сторін. На фінансові установи та їхніх клієнтів очікують такі нововведення:
- ♦ Обмеження розміру штрафу та пені. Кредитні договори, укладені на термін до одного місяця на суму, що дорівнює мінімальній зарплаті (на момент підписання договору), ідентифікуються як споживчі кредити та регулюються нормами закону «Про споживче кредитування». Згідно з законом, загальний розмір штрафів та пені (за одним мікрокредитом) не може перевищувати подвійну суму позики, вказану в договорі. Наприклад, якщо людина отримала в борг 10 000 грн, загальна сума стягнення не може перевищити 20 000 грн (незалежно від строку заборгованості).
- ♦ Інформація про кредитну історію позичальника. З 2021 обов’язковою умовою підписання угоди з МФО є отримання згоди позичальника на доступ до інформації про його КІ. Якщо клієнт відмовляється надати згоду, договір укладати не можна. Також фінустанова зобов’язується надавати дані про кредитну історію клієнта хоча б в одне БКІ.
- ♦ Обмеження на кількість дозволених кредитів. Ця зміна має на меті захистити мікрофінансові установи від клієнтів, що не мають на меті повертати позики.
- ♦ Заборона зміни кредитної ставки. Кредитодавець не має права змінювати умови чинного договору у бік погіршення умов для позичальника.
Люди, які постраждали від неправомірних дій МФО, мають можливість звертатися на гарячу лінію Міністерства юстиції за безплатним номером телефону 0 800 213 103.