Одним з ключових завдань уряду в поточному році залишається продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. У червні цього року Рада директорів МВФ затвердила нову 18-місячну програму співпраці на 5 млрд $. При чому, в зв’язку зі складною економічною ситуацією, викликаною, в тому числі і пандемією Covid-19, перший транш з цієї суми, в розмірі 2,1 млрд $, ми отримали ще в червні.
МВФ та Україна: проблеми співробітництва
Виділення наступних траншів від МВФ пов’язано з проведенням реформ, які хоча і були узгоджені з фондом, за фактом, ніхто проводити не збирався. Перші натяки на проблеми у відносинах між нашим урядом і МВФ почалися з відставки на початку липня глави Національного Банку Якова Смолія та його заяви про політичний тиск на правління НБУ.
Крім того, у МВФ є ряд інших претензій до нашого уряду. Це і відсутність ефективних антикорупційних органів, і ситуація навколо націоналізованого ПриватБанку, і нецільове використання коштів з антиковідного фонду.
Також, одним з головних дискусійних питань між урядом України і МВФ є дефіцит бюджету на 2021 рік. Наш уряд відправив на розгляд до Парламенту бюджет з 6% дефіцитом. Цей дефіцит не влаштовує наших міжнародних партнерів і вони вимагають його скорочення.
На яку суму траншу від МВФ Україна може розраховувати до кінця 2020 року?
Теоретично до 31.12.2020 ми можемо розраховувати ще на 2,9 млрд $. Однак, наразі виглядає вкрай сумнівною навіть можливість отримання траншу в 0,7 млрд $ до кінця цього року.
Чи вплине транш МВФ на життя простого населення?
На думку більшості експертів, неотримання кредиту – істотно не вплинуть на основні економічні показники в цьому році. Бо гроші МВФ виділяє в основному, на збільшення золотовалютних запасів НБУ і на виплату по інших поточних позиках держави. Тобто, кажучи простіше, вони не йдуть безпосередньо в економіку країни і не можуть бути використані для створення робочих місць або для соціальних виплат. А саме це впливає на рівень добробуту середньостатистичного українця.
З іншого боку – відсутність траншу, а в перспективі скорочення або навіть повне припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом, може негативно позначитися на економіці нашої країни в довгостроковій перспективі. Адже відсутність довіри МВФ до України, може вплинути на ставлення до нас й інших великих інвесторів, що в свою чергу може призвести не тільки до зменшення інвестицій в нашу економіку, а й до відтоку внутрішнього капіталу.
Тому, вже зараз провідні експерти фінансового ринку України відзначають можливі негативні наслідки припинення або призупинення спільних програм з валютним фондом.
Наприклад, провідний інвестиційний банкір нашої країни Сергій Фурса в інтерв’ю телеканалу Прямий нещодавно зауважив: “… ми руйнуємо основу нашої фінансової стабільності. Це правда, але той запас міцності в економіці, який зараз є, дозволяє не відчувати цього. Ми це відчуємо через рік, коли виявиться, що той величезний дефіцит бюджету, який є, нема з чого профінансувати. “