Покарання за несплату аліментів – тепер це можливо

Відповідно до українського законодавства, утримувати дитину до досягнення нею повноліття повинні обоє батьків. Якщо подружжя розлучається, один із батьків, що не проживає з дитиною, сплачує аліменти на її користь. Сплачувати кошти на утримання дитини можна добровільно чи примусово. Тема аліментів постійно на слуху, адже щороку тисячі батьків уникають цього обв’язку, і стягнення відбуваються через суд. Держава бореться з боржниками, і сьогодні Міністерство юстиції України нагадує, що підготувало нові фінансові санкції за ухиляння від оплати аліментів на дитину/дітей.

Які нарахування та штрафи очікують боржників?

Якщо один із батьків має борг з оплати аліментів, йому будуть нараховані такі штрафи:

  • ♦ За рік прострочення штраф у розмірі 20% від загальної суми боргу.
  • ♦ За два роки прострочення штраф у розмірі 30% від загальної суми боргу.
  • ♦ За три (і більше) років прострочення штраф у розмірі 50% від загальної суми боргу.

Всі стягнені гроші будуть перераховані на користь неповнолітньої дитини/дітей. Стягувачі аліментів у тому числі мають право на утримання штрафу у розмірі 1% від суми заборгованості за кожен день затримки платежу. Розмір штрафу не може сягати більш ніж 100% від суми заборгованості.
Вказана відповідальність може бути застосована, якщо заборгованість спричинена свідомим рішенням платника. Коли відбулася помилка у бухгалтерії, один із батьків перебуває у лікарні чи сталися інші поважні причини, штраф за борг вимагати не можна.

Яким чином можна подати позов на боржника?

Позивач повинен сам порахувати суму заборгованості. Це можна зробити, застосувавши формулу: заборгованість за календарний місяць помножуємо на кількість днів прострочення та помножуємо на 1%.
Використавши формулу, вдасться порахувати розмір стягнення. Наприклад, суд встановив одному з батьків щомісячно сплачувати 960 грн, а заборгованість сягнула 30 днів. Тобто, розмір штрафу за цю суму та період становить 288 грн.
Позивач може звернутися до суду за місцем свого перебування чи проживання, або за місцем проживання чи перебування боржника. По справах, які стосуються аліментів, судові збори з позивача не стягуються.