Багато клієнтів думають, що процес оформлення кредитного договору – найскладніший. Але насправді виплатити позику – ось головне завдання. Ніхто не застрахований від непередбачених ситуацій і, якщо ви прострочили виплату на 1-2 доби, нічого страшного в ситуації немає. Але якщо ви регулярно сплачуєте невчасно, накопичується пеня, погіршується кредитна історія, а увійти в звичний графік стає складніше. З цієї статті ви дізнаєтеся, що робити, якщо прострочили виплати по кредиту.
Чого робити не можна
Запам’ятайте головне правило – ні в якому разі не уникайте розмови з працівниками фінансової установи, не кидайте трубку. Найкраще, що ви можете зробити – пояснити ситуацію самостійно і не затягувати з цим. Фінансовій установі також невигідні ваші прострочені платежі, тому вони можуть піти вам назустріч, змінять умови. Якщо ви не будете контактувати зі співробітниками, фінансова установа може застосувати проти вас жорстокі заходи аж до звернення до суду. Тому завжди вирішуйте питання завчасно і не ховайтеся.
Що робить фінансова установа
Дії фінансової організації в разі несплати щомісячного платежу залежать від суми заборгованості та терміну. Завчасно не бийте на сполох. Якщо прострочили платіж максимум на три дні – до вас не прийдуть колектори. Головне – попередити фінансову установу і намагатися якомога швидше виконати платіж. Пам’ятайте, що незалежно від терміну, за кожен день несплати буде нарахована пеня, а також накладено інші штрафи. Про це докладно повинно бути написано в договорі кредитування.
Якщо затримали виплату на 1-2 дні
У фінансових установах таке прострочення вважають технічним. Воно виникає через те, що гроші можуть прийти на рахунок із запізненням, хоча клієнт заплатив вчасно. Дізнайтеся кращий спосіб погашення, щоб платіж надходив вчасно. В іншому випадку потрібно вносити кошти за два дні до зазначеної дати в договорі. Фінансова установа не вживає стосовно позичальника ніяких заходів у разі затримки на 1-2 дні, оскільки заборгованість швидко закривається. Але зловживати цим не варто, тому що систематичне прострочення, нехай і на кілька днів, псує кредитну історію.
Якщо затримали виплату від тижня до місяця
Фінансова установа активно дзвонить клієнтові з проханням погасити заборгованість. В цьому випадку потрібно сказати причину, з якої ви не можете внести платіж вчасно, а також визначити конкретну дату, коли зможете заплатити. Але краще не затягувати, коли розумієте, що не вийде погасити заборгованість, і звернутися у фінансову установу з проханням пролонгації або зміни умов договору.
Якщо затримали виплату на 60 днів і більше
Це серйозний термін, після настання якого відділ по роботі з проблемними клієнтами у фінансовій установі починає активну роботу:
- дзвонить позичальникові та поручителю додому або на роботу;
- надсилає письмові вимоги про погашення кредиту;
- може вимагати повного повернення суми, що залишилася, разом з усіма штрафами;
- звертається до колекторів;
- подає до суду.
Пам’ятайте, що в такій ситуації, як тільки з’являються вільні гроші, їх краще вносити в рахунок сплати заборгованості. Це допоможе виправити ситуацію і знизити тиск фінансової установи.
Пролонгація кредиту – допомога позичальнику у виплаті кредиту
Якщо відчуваєте, що умови договору вам не підходять, але ставати «проблемним клієнтом» не хочете, попросіть про пролонгацію. Це послуга, що дозволяє продовжити термін виплати кредиту на певний час. Він або встановлюється фінансовою установою, або за згодою сторін. В цей час нараховуватися штрафні санкції не будуть, а кредитна історія не погіршується. Навпаки, якщо у вас вийде за цей час внести платіж, ви збережете репутацію. І для фінансової установи, і для позичальника, це вигідна угода. Але пролонгація доступна тільки тим позичальникам, які не перебувають у простроченні. До того ж, період не завжди великий, а в складних ситуаціях допомагає реструктуризація.
Реструктуризація кредиту
Якщо фінансова установа розуміє, що клієнт не зможе виплачувати вчасно кредит, він проводить процедуру перегляду умов договору. В цьому випадку потрібно хоч трохи перераховувати грошей на рахунок, поки фінансова установа буде складати новий договір. Таким чином ви покажете свою зацікавленість в збереженні добрих відносин із фінансовою установою. Завдяки реструктуризації вам можуть:
- змінити графік погашення;
- збільшити термін;
- надати відстрочку боргу.
Реструктуризація дозволяє уникнути нарахування пені та штрафів. Тому потрібно не ховатися від кредитора, а підтримувати з ним контакт.
Також, поки ви не вийшли в прострочення, а розумієте, що незабаром будете нездатні дотримуватися щомісячного графіка, можете звернутися в іншу фінансову установу, щоб закрити чинне кредитне питання. Така послуга називається «рефінансування», коли ви берете у іншої фінансової установі кредит на більш вигідних умовах, щоб погасити то, що у вас вже є.
Якщо ви прострочили кредит, важливо не затягувати з вирішенням питання, тому що потім вам можуть відмовити у видачі позики у будь-які фінансові установі. Адже ви станете проблемним клієнтом, інформацію занесуть до загального реєстру. Фінансова установа завжди йде назустріч своїм позичальникам, скористайтеся цим, щоб поліпшити фінансове становище і зберегти добрі відносини з кредитором.