Що загрожує споживачам, які зіткнулися з боргами за надані комунальні послуги?

У разі несплати за користування житлово-комунальними послугами боржники можуть бути притягнуті до відповідальності у вигляді стягнення пені, припинення надання комунальних послуг, виселення із житла та звернення, щодо стягнення на нерухоме майно.

Розберемо докладніше всі варіанти, які описані вище

У разі прострочення оплати комунальних послуг споживач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі, встановленому в договорі, але не більше 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. При цьому загальна сума штрафу не повинна перевищувати 100% від загальної суми боргу. Але є і умови, за яких пеня не нараховується. Це наявність заборгованості держави за надані населенню пільги, а так само житлові субсидії. Так само, це стосується тих у кого є заборгованість з оплати праці, при наявності підтверджувального документа.

Коли припиняється надання комунальних послуг споживачеві? Якщо споживач не сплатив спожитий природний газ протягом 10 днів після терміну, зазначеного в договорі поставки природного газу, постачальник має право вжити заходів, щодо припинення подачі природного газу.

Що ж стосується електричної енергії, оператор системи може здійснювати припинення постачання своїх послуг повністю або частково, тільки якщо споживач був попереджений не пізніше як за 5 робочих днів до дня відключення, а енергопостачальник, в разі якщо клієнт був попереджений не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення. І тільки припинення постачання тепла, холодної та гарячої води і водовідведення в разі заборгованості не передбачено.

Звернення постачальника на стягнення на приватне житло і виселення полягає в арешті або повне вилучення майна з примусовою реалізацією його далі. Сам по собі факт наявності заборгованості не є підставою для виселення, але це можливо в тому випадку, якщо постачальник захоче звернутися до суду з позовом про видачу судового наказу про стягнення заборгованості.

Якщо все ж суд прийняв рішення на користь постачальника або видав судовий наказ про стягнення боргу з споживача, постачальник повинен звернутися до виконавчої служби або до приватного виконавця з документом про стягнення в примусовому порядку, в тому числі і шляхом накладання арешту на його майно. Так само крім житлового будинку, стягнення поширюється і земельну ділянку, що належить будинку, який є власністю боржника. Тільки після документального підтвердження, виконавець накладає на нього арешт і вносить відомості про це до відповідного реєстру.

Зараз на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його скасування забороняється за прострочення оплати комунальних послуг нараховувати та стягувати пеню з споживачів, а так само припиняти подачу послуг, виселяти боржника з його житла і стягнути борг примусово через суд.