Для того, щоб взяти кредит важливо надати перелік документів, основним з яких є кредитна історія. Саме вона часто є тим самим вирішальним фактором, який визначає отримаєте ви кредит чи ні.
Що таке кредитна історія
Кредитна історія (КІ) – це сукупність даних про клієнта. У ній міститься інформація про минулі або нинішні кредити, їх погашення та наявність заборгованостей. Вона показує не тільки активність позик, але і саме ставлення клієнта до їх ведення та закриття. У декого може висіти до 30 активних кредитів, але це не так псує історію, як заборгованості в оплаті. Всі ці фактори складають кредитний рейтинг, а вже від його висоти залежить вірогідність отримання нової позики і лояльність її умов.
Складові кредитної історії
КІ складається з трьох розділів:
- Основний. Він містить дані про те, які кредити і коли бралися, які їх умови, як вони виконувалися і так далі. Цей розділ відкритий для огляду і містить головну інформацію, на яку орієнтується банк або МФО при видачі кредитних коштів.
- Особистий. Тут міститься особиста інформація позичальника, така, як ПІБ, паспортні дані, працевлаштування, сімейний стан і так далі. Для юридичних осіб це найменування, індикаційний номер та інша підзвітна інформація.
- Додатковий. Тут знаходяться відомості про те, які установи видавали кредитні кошти позичальнику. Також в ньому є дані про тих, хто цікавився кредитною історією клієнта. Це закритий блок до якого немає доступу. Там немає особистої інформації.
У КІ не міститься інформації про те, на що були витрачені кошти, перелік загального майна або медичні дані. Це по суті перелік позичок та історія їх ведення.
Види кредитних історій
- Порожня. Кредити не брались і список самої історії чистий. У разі такого розкладу, банк більше орієнтується на інші показники (працевлаштування, сімейний стан, рівень доходу і тд).
- Негативна. Прострочки по кредитам і нерегулярне їх погашення. Така історія зменшує шанси на отримання позитивної відповіді в питанні позики.
- Позитивна. Позички були, але їх вчасно або заздалегідь погашали. Це позитивний показник, який в рази збільшує шанс отримання кредитних коштів по самим лояльним умовам.
Навіщо знати свою кредитну історію
Якщо виникла необхідність взяти кредит, важливо розуміти які шанси його отримати. Перше, на що орієнтуються – кредитна історія. Якщо з нею все в порядку – все погашається вчасно, немає зайвих заборгованостей, банк (або інша установа, яка видає кредитні кошти) зможе надати більш лояльні умови для кредитної позички, особливо якщо потрібна велика сума. Якщо КІ негативна – потрібно вжити заходів для виправлення ситуації і підвищення свого рейтингу.
Кредитний рейтинг
Це числова оцінка, яка говорить про фінансове минуле клієнта. Чим краще історія, тим вище рейтинг і, відповідно, більше шансів отримати кредит. Якщо ви знаєте де перевірити цю інформацію, то зможете, в разі необхідності, виправити ситуацію в свою користь і тим самим збільшити прихильність банків.
Якщо ознайомитися з кредитною історією, можна приблизно оцінити свій рейтинг і вжити заходів щодо його виправлення. Для цього потрібно, в залежності від ситуації, закрити діючі кредити або виконати інші операції для виправлення історії.
Як виправити історію
Якщо у вас брудна КІ, то перш ніж брати кредит, варто зайнятися її виправленням. Як це зробити. У першу чергу спробуйте закрити якомога більше діючих кредитів. Ні в якому разі не допускайте прострочити. Можна оновити кредитну історію, якщо, наприклад, взяти на три дні мінімальний кредит (скажімо 500 грн) і погасити його вчасно або краще раніше терміну. Періодично можна повторити мікрокредит за умови своєчасного погашення. Це додасть позитивних результатів вашому рейтингу, а значить підвищить шанс взяти потрібну позику за лояльними умовами.
Скільки зберігається кредитна історія
З моменту погашення кредиту, дані про нього зберігаються протягом 10 років. Історія оновлюється поступово. Якщо ви брали мікрокредит для підвищення свого рейтингу, то дані про нього будуть внесені не відразу, а через якийсь час.
Як дізнатися свою історію кредитів
У законодавстві України є третій пункт закону номер 13 «Організація, формування та обіг кредитної історії». Згідно з ним кожен громадянин має право раз на рік безкоштовно перевірити свою КІ в «Бюро Українських кредитних історій». Для перевірки КІ онлайн можна завантажити додаток «Кредитні історії» або Sender. Вартість однієї послуги перевірки фіксована – 50 грн.
Якщо вам потрібно взяти кредит, особливо, якщо мова йде про велику суму, подбайте про свою кредитну історію – вона збільшить ваші шанси на успіх та допоможе досягти бажаного ще швидше.